6 najczęstszych błędów w montażu rekuperacji
Nie będzie przesadą, gdy napiszemy, że z uwagi na nasze wieloletnie doświadczenie w projektowaniu, montażu i serwisowaniu instalacji rekuperacji – widzieliśmy już niemal wszystko. Poniżej znajduje się sześć najczęstszych błędów popełnianych przy projektowaniu i montażu systemów rekuperacji.
- Brak doświadczenia montażystów
Ten podstawowy błąd jest wynikiem wypadkowej dwóch czynników – chęci oszczędności funduszy i czasu podczas remontu lub budowy budynku. Internet to wyjątkowy wynalazek – wraz z połączeniem z całym światem, przyszło połączenie z całą masą internetowych ekspertów, złotych rączek i “doradców”, którzy dzielą się wiedzą z osobami, które – niestety coraz częściej – przyjmują te informacje za dobrą monetę. Z tego też wynika, że bardzo często nasi późniejsi klienci popełniają próby własnoręcznego montażu instalacji lub zlecają to już zatrudnionym na budowie specjalistom – np. hydraulikom. Niestety, oszczędność pieniędzy i czasu jest w tym wypadku złudna – źle zamontowana instalacja w efekcie wymaga przeprojektowania i przebudowy rękoma prawdziwych specjalistów w tej dziedzinie.
- Źle dobrana jednostka centralna
To kolejny błąd, z którym spotykamy się coraz częściej – posiłkując się wiedzą internetową, pocztą pantoflową lub poradami osób bez specjalizacji w dziedzinie rekuperacji, nasi przyszli klienci wybierali jednostki centralne niedostosowane do kubatury budynku, czy – o czym bardzo często się zapomina – ilości osób go zamieszkujących lub z niego korzystających. W konsekwencji zamontowana jednostka okazywała się nieefektywna, a jej niska wydajność powodowała spory dyskomofort mieszkańców, z uwagi na spory hałas i brak oczekiwanych efektów.
- Rozmieszczenie instalacji
Lokalizacja samego rekuperatora oraz rozmieszczenie instalacji mają bardzo istotne znaczenie dla wydajności całego systemu i bezpośrednio wpływają na efektywność ogrzewania i filtracji. Jednostka centralna powinna być umiejscowiona tylko i wyłącznie w strefie ciepłej, to jest tam, gdzie temperatura w sezonie zimowym nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza. Podobnie wygląda sytuacja z przewodami wentylacyjnymi, które również muszą być umieszczone w strefie ciepłej. Instalacji nie należy rozprowadzać np. na nieocieplonym i nieogrzewanym poddaszu budynku.
- Zła izolacja instalacji
Częstym niedopatrzeniem, które wpływa na wydajność naszej instalacji jest niedopowiednia izolacja kanałów wentylacyjnych. Na odcinkach nieogrzewanych i nieocieplonych, kanały wentylacyjne powinny być zaizolowane minimum 15-20 cm warstwą wełny. W strefie ocieplonej, ale nie ogrzewanej kanały wentylacyjne również wymagają izolacji – w tym wypadku mówimy o 7 cm wełny. Brak stosownej izolacji skutkował będzie dużymi stratami ciepła.
- Anemostaty w nieodpowiednich miejscach
Błąd popełniony już na etapie planowania instalacji to złe rozmieszczenie anemostatów nawiewnych i wyciągowych w budynku. Nawiewy bezpośrenio nad łóżkami lub stołami i biurkami (w przypadku przestrzeni biurowej) będą wpływały na spory dyskomfort użytkowników budynku. Podobnie w przypadku anemostatów wyciągowych – nie należy ich umieszczać bezpośrednio nad prysznicem lub wanną oraz nad szafkami, by powietrze przez nie pobierane nie zawierało nadmiernej ilości wilgoci i kurzu. Nawiewy nie powinny być też montowane w bliskiej odległości okien lub ścian – złotą zasadą jest stosowanie optymalnej odległości 80-120 cm od ściany i okna.
- Odległości kanałów wentylacyjnych do puszek rozprężnych
Częstym błedem popełnianym podczas planowania i montażu rekuperacji jest duża dysproporcja w długości kanałów wentylacyjnych. Jeśli długości kanałów będą zbyt zróżnicowane, rozkład powietrz w instalacji będzie niezrównoważony i krótsze kanały wentylacyjne będą zasilane większą ilością powietrza – spowoduje to niedobór powietrza w kanałąch dłuższych. Podczas planowania instalacji powinniśmy to przewidzieć i uśrednić długości wszystkich kanałaów tak, aby były zbliżonej długości.
Te sześć punktów to tylko wybrane problemy, z którymi bardzo często spotykają się osoby chcące “na skróty” zastosować rekuperację w swojej nieruchomości, stosując wiedzę nabytą z niepewnych źródeł, zazwyczaj zakątków Internetu. Zaufaj naszemu doświadczeniu, setkom zadowolonych klientów i wiedzy, którą nieustannie poszerzamy i doskonalimy. Mamy dla Ciebie możliwość wykonania bezpłatnej, niewiążącej wyceny Twojej inwestycji. To pierwszy krok do stworzenia skrojonej na Twoje potrzeby, efektywnej i zapewniającej czyste, zdrowe powietrze instalacji rekuperacyjnej!